Historie

Zrod kapely Zdounečanka  |  l.p. 1976

Historické kořeny zrodu dechové hudby ve Zdounkách u Kroměříže zasahují mnoho let do minulosti a jsou velmi bohaté. Nejdůležitější události, které později vedly bezprostředně ke vzniku Zdounečanky, se však odehrály až ve druhé polovině roku 1976. Prvním kapelníkem se stal Antonín Kadlec a uměleckým vedoucím byl zvolen Jiří Vrána. V té době začala zdounecká kapela nabírat intenzivní stoupající tendenci a o dva roky později, přesně 1. května 1978, vystoupila poprvé v historii s názvem Zdounečanka v tomto obsazení: Vrána Jiří (Es klarinet), Kadlec Antonín (B klarinet), Kupec Jaromír a Kupec Radomír (1. B křídlovka), Gloza Miroslav (2. B křídlovka), Horáček Antonín (tenor), Stratil Stanislav (baryton), Pecník Petr (Es trubka), Sirota Milan (Es trubka), Šimčík Pavel (trombon), Frkal Stanislav (B tuba), Mucha Antonín (bicí a zpěv). V roce 1979 se vystřídalo vedení kapely a kapelníkem se stal Jiří Vrána.

Zrod kapely Zdounečanka

Zlatá křídlovka  |  l.p. 1984

Největším úspěchem kapely je bezesporu vítězství v soutěži Zlatá křídlovka 1984, která se tehdy konala v Českých Budějovicích. V roce 1986 vyjela Zdounečanka v nových hanáckých krojích jako reprezentant okresu Kroměříž do Francie. Následovaly pořady pro ČT Brno a nespočet hudebních přehlídek, kde účinkovala jako žádaný host. Vystupovala také v Německu a Rakousku. Po roce 1989 došlo k dalšímu razantnímu omlazení a v rámci zachování kvality přišla řada profesionálních hráčů. Funkci kapelníka převzal Richard Plachý a uměleckým vedoucím se stal člen zlínské filharmonie Pavel Skopal.

Zlatá křídlovka

Další úspěchy a první hudební nosiče  |  l.p. 1994

Nové podmínky otevřely možnost seberealizace. Kapela vsadila na tvorbu skladeb z vlastní dílny. Vznikly první zvukové nosiče a posléze jejich prezentace v ČT Brno a Ostrava. Velmi pozitivní se stala spolupráce s obecním úřadem, finanční dotace jak od obce, tak i sponzorů, pomohly řešit problémy kapely. Jako odměna a dík této spolupráci vznikl i jeden ze sólových nosičů s názvem Ze Zdounek, který kapela vydala v roce 1998 u příležitosti výročí 700 let první písemné zprávy o obci Zdounky. Na realizaci tohoto projektu se podílel nově zvolený kapelník Miroslav Nauč, který vedl kapelu dalších 17 let. Asi ve všech obdobích byla Zdounečanka složena jak ze studentů a absolventů konzervatoří a akademií, tak i muzikantů amatérských ze Zdounek a okolí. Mnozí z nich jsou také bývalí členové mládežnického orchestru ZUŠ Zdounky.

Další úspěchy a první hudební nosiče

Výročí 30 let od založení  |  l.p. 2006

V roce 2006 kapela oslavila 30 let svého trvání. Natočila v pořadí již šesté sólové CD, které pokřtila ve Zdounkách v rámci oslav při 1. ročníku Festivalu dechových hudeb. Je to jakýsi průřez tvorbou Zdounečanky, která opět čerpá ze skladeb vlastní autorské dílny, a to autorů Richarda Plachého, Miroslava Nauče, Jaroslava Mikuše, Františka Kohoutka a v neposlední řadě také Jiřího Vrány. Ten na sklonku svého života věnoval Zdounečance dvě skladby, z níž se tango Jediná láska stalo titulní písní a nese název celého CD. Jiří Vrána nečekaně zemřel 8. 6. 2006 v nedožitých 60 letech. Proto bylo toto CD i jakousi vzpomínkou a poděkováním nejen pro něho, ale i pro řadu dalších, kteří se zasloužili o rozkvět kapely a její úspěchy. Z dalších aktivit v této éře jmenujme asi 6 programů v Chorvatsku s názvem Zavírání moře se Zdounečankou, natáčení pořadu ČT „Zveme Vás…“ v mutěnické pálenici, přípravu vánočních koncertů, muzikantských plesů, červencových festivalů a od roku 2004 společné listopadové koncerty s předními dechovými kapelami, jako doposud byly Moravanka Jana Slabáka, Kumpanovi muzikanti, Gloria, Veselka, Boršičanka, Mistříňanka, Drietomanka, Šohajka, Žadovjáci, Skoroňáci a Stříbrňanka.

Mladá generace Zdounečanky  |  l.p. 2010

Později se uměleckého vedení kapely ujal její bývalý hráč, pedagog Konzervatoře P. J. Vejvanovského v Kroměříži a také skladatel a aranžér dechové hudby Rudolf Beran. Manažerem se stal zvukař Lumír Cheryn. V roce 2010 se pod záštitou hejtmana Zlínského kraje MVDr. Stanislava Mišáka podařilo natočit prozatím poslední CD s názvem Zdounečanka hraje na přání. Již název vypovídá o zařazení nejoblíbenějších hitů české a moravské dechovky našich posluchačů, nechybí ani novinky z vlastní autorské dílny či odskočení si do jiných žánrů. Pozvání přijali i hosté – zpěváci a naši věrní moderátoři Ivana Slabáková a Karel Hegner, kteří nazpívali některé skladby se Zdounečankou. Toto CD bylo pokřtěno na letním Festivalu dechových hudeb v roce 2010. Spolu s kapelníkem Miroslavem Naučem a omlazenou nastupující generací muzikantů pracoval celý tým vedení kapely na dalším uměleckém vzestupu a snažil se pokračovat v trendu dobré muziky a co možná nejlepší prezentaci různých stylů dechovky, včetně skladeb koncertních, tanečních a sólových. Zdounečanka se účastnila mnoha koncertů, přehlídek a festivalů, v roce 2012 natočila mimo jiné i pořad Moravský koláč v TV Šlágr. Doma úspěšně organizovala již tradiční červencové festivaly a listopadové koncerty, kde pravidelně přijížděli naši posluchači ze všech koutů vlasti.

Mladá generace Zdounečanky

Radost střídá smutek  |  l.p. 2014

Kapelu pak v letech 2013 a 2014 velmi zasáhla těžká nemoc bývalého trumpetisty Jiřího Hradečného, který nemohl nikdy chybět na vystoupeních své domácí kapely, s jejímiž členy byl kamarád tělem i duší. Zákeřné nemoci podlehl na začátku září 2014. Rok poté uprostřed letní sezony přišla další nečekaná smutná zpráva. V sobotu 8. srpna 2015 ráno, kdy kapela odjížděla hrát hody do Brna – Řečkovic, bojoval o svůj život v olomoucké nemocnici kapelník Miroslav Nauč, který v květnu oslavil své 40. narozeniny. Jeho srdce ztratilo sílu jít životem dál. Zdounečanka ale musí jít dál… Kapelníkem byl zvolen Rudolf Foltýn, uměleckým vedoucím se stává Michael Fojtů, pěveckou sekci doplnil nový člen Radim Červenka. Zachovává se tradice listopadových setkání a spolu se Stříbrňankou brzy vzpomínáme na osobnost Miroslava Nauče a jeho melodie, které si dál svými životy poneseme. Přítomný hejtman Zlínského kraje udělil Dechové hudbě Zdounečanka Pamětní medaili a Záslužné vyznamenání 2. stupně M. Naučovi (In Memoriam) jako výraz uznání a poděkování za celoživotní rozvoj kultury v oblasti dechové hudby.

Radost střídá smutek